تَوَرُق چیست و چگونه در دوران جمعبندی به ما کمک می کند؟

با توجه به نزديكي آزمون هاي جامع و افزايش حداكثري سرفصل ها، دانش آموزان به دنبال روش ها و راهكارهايي براي افزايش بازده جمع بندي خود براي هر آزمون مي روند. يكي از اين روش ها تورق است که معمولا برای دروس حفظی مانند زیست یا دینی کاربرد دارد و مختص کتاب درسی است نه جزوه و کتاب کمک درسی. یعنی منبعی که چشمان ما به آن عادت دارد و با فضای آن کامل آشنا هستیم.

اما چطور تورق به جمع بندي ما كمك مي كند؟ 
همانطور كه مي دانيد هر صفحه از كتاب هاي درسي شامل يك متن و يك سري تصاوير يا طرح هاي نوشتاري است. ما حين مطالعه ي متن به طور ناخودآگاه مطالب موجود در آن متن را به همراه تصاوير و طرح هاي موجود در صفحه به خاطر مي سپاريم. به طور مثال اگر عكس درختي كه در صفحه اي از كتاب درسي درج شده است را ببينيم، به طور ناخودآگاه مطالب آن صفحه در ذهن ما تداعي مي شود. حال اگر بياييم قبل از آزمون، دروس حفظي براي مثال زيست شناسي را تورق كنيم مي توانيم مطالب زيادي را در زمان بسيار كوتاهي مرور كنيم.

چگونه تورق كنيم؟ 
كافي است كتاب درسي خود را باز كرده و ورق بزنيد و روي هر صفحه چند ثانيه تأمل و به شكل ها و طرح ها توجه كنيد. به هيچ وجه به سراغ متن نرويد چون وقت شما را مي گيرد و منجر به پرش ذهن مي شود. فقط تصاوير و طرح ها. معمولاً تورق كتابي مثل زيست شناسي بيشتر از ٥ دقيقه طول نمي كشد. شايد به نظر كار بيهوده اي برسد اما برعكس نظر اكثريت دانش آموزان، تورق كتب درسي حافظه ي تصويري را تقويت كرده و سرعت و دقت تست زني را بالا مي برد.


تورق براي چه زماني است؟ 
وقتي كه جمع بندي شما براي آزمون جامع تمام شد كه معمولا شب امتحان اين اتفاق مي افتد، قبل از خواب شروع به تورق كنيد. تورق قبل از آزمون (صبح آزمون) توصيه نمي شود چون امكان دارد با ديدن تصويري يا مطلبي كه شما روي آن تسلط نداريد ذهنتان به هم ريخته تمركزتان براي آزمون از دست برود.

بازدیدها: 29

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.